Melyek a dohányzás káros hatásai, és mit tehetsz a könnyű leszokás érdekében
- Írta: Baráth Ágnes
- 2024. január 16. kedd
- Nincs hozzászólás.
A dohányzás káros hatásait felismerve az Allen Carr módszerrel haladj az egészséges élet felé
A dohányzás káros hatásairól gyakran próbálnak nem tudomást venni azok, akik még mindig rabjai a cigarettázásnak. Ennek oka a mentális függőségben, a leszokástól való félelemben keresendő. Ha nem veszek róla tudomást, akkor olyan, mintha nem is létezne, nemigaz?
A dohányzás nem egy rossz szokás, amit csak úgy bármikor egy másikkal, helyettesíthetünk. Hanem egy kőkemény függőség. A fizikai (azaz nikotin) függés mellett olyan erős lelki-mentális kötöttséget jelent, amit az emberek bizonyítottan csak kb. 3-5%-a képes önerővel tartósan kiiktatni az életéből.
Nézzük végig a dohányzás káros hatásait, aztán pedig azt, hogy hogyan tudsz könnyen leszokni a cigiről.
Tüdőproblémák: Dohányzás növeli a tüdőrák, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) és a tüdőgyulladás kockázatát. A nikotin és a kátrány irritálja a tüdőt, csökkentve annak funkcióját.
Szív- és Érrendszeri Betegségek: A dohányzás hozzájárul az érelmeszesedéshez, ami szívbetegségekhez és stroke-hoz vezethet. A nikotin a szívet gyorsam működésre serkenti, így emeli a vérnyomást.
Rák Kialakulása: A dohányzás az egyik vezető rákkeltő tényező. Nemcsak a tüdőrák, hanem a szájüregi, garat-, nyelőcső-, hasnyálmirigy-, vese- és hólyagrák kialakulásának is jelentős kockázata van.
Mentális Egészség: A nikotin pszichoaktív anyag, és a dohányzás pszichológiai kőkemény mentális függőséget okoz. A leszokás megfelelő módszer hiányában nehéz lehet.
Szülészeti Kockázatok: Terhes nők dohányzása növeli a koraszülés, a csecsemő alacsony születési súlya és a magzati rendellenességek kockázatát.
Szociális Kihívások: Dohányzás gyakran társul társadalmi korlátozottsággal. A nemdohányzók társaságában való részvétel nehezebb lehet, és a dohányzás szociális elszigetelődést eredményezhet.
A Bőr és a Haj Egészsége: A dohányzás elősegíti a bőr korai öregedését és hajhullást. A vérkeringés csökkenése miatt a bőr nem kap elegendő oxigént és tápanyagot.
Fog- és Szájproblémák: A dohányzás hozzájárul a fogszuvasodáshoz, fogágybetegségek kialakulásához, és a dohányzók gyakrabban szenvednek szájüregi problémáktól.
Általános Egészségi Állapot: Dohányzás csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, növelve a betegségekkel és fertőzésekkel szembeni fogékonyságot. A dohányzók gyakran rosszabb egészségi állapotban vannak nemdohányzó társaikhoz képest
Nézzük meg közelebbről, hogyan segíthet az Allen Carr Módszer a változásban.
Fontos tisztázni még egyszer, hogy a dohányzás nem egy szokás, hanem kábítószer függőség. Jól értetted, de nem kell megijedned! Mert bár ez a szó riasztóan hangzik, a dohányzásról sokkal könnyebb leszokni mint a kábítószerről. És sokkal könnyebb leszokni, mint ahogy azt a legtöbb dohányos gondolja. Ehhez viszont az kell, hogy a tévhiteket tisztába tegyük, és tényszerűen tekintsünk a dohányzásra.
Lássuk meg azt, hogy a dohányzás káros hatásai nem szűnnek meg, ha csak csökkentjük az adagot, így próbálunk leszokni.
Az sem segít, ha alternatív dohányeszközöket kezdünk használni, a függőség ugyanúgy megmarad.
A leszokni vágyók kudarcra vannak ítélve, ha nem a megfelelő módszert választják. Bármilyen segédeszközt használnak is, legyen az nikotintapasz, biorezonancia vagy gyógyszer, akaraterőre mindig szükség van.
Azonban az akaraterővel próbálkozók közül csak legfeljebb 5% jár sikerrel. És hogy a nikotintapaszok és más gyógyszerek az esetek 80%-ában kudarcot vallanak, ráadásul mellékhatásaik is lehetnek.
Nem véletlen, hogy a dohányosok meg vannak arról győződve, hogy szinte lehetetlen leszokni, és ehhez a kínok kínját kell átélni. Éppen ezért még a leszokás gondolata is kisebb pánikot vált ki szinte minden dohányosból annak ellenére, hogy tisztában vannak a dohányzás káros hatásaival.
Az igazi elvonási tüneteket nem a nikotin és nem is a kémiai függőség okozzák. Hanem a mentális függőség. A lelki kötődés a cigihez. Az elvonási tüneteket és a szenvedést az a kettősség okozza, hogy szeretünk is dohányozni, de mégis le kellene szokni a cigiről. Ez tulajdonképpen egy kötélhúzás, ami a fejünkben megy végbe: “Úgy elszívnék egy cigit, de nem gyújthatok rá.” Ismerős?
A sikeres és végleges leszokás egyetlen kulcsa, hogy megszüntessük a fejedben a cigihez való mentális kötődést, és pont ez az, amiről az Allen Carr módszer szól.
Az Allen Carr dohányzásról leszoktató módszer a fejedben tesz rendet!
Egy belső erőt, rendszert és sikerélményt ad!
Azt írja át, ahogyan Te a dohányzásról gondolkodsz, ahogy dohányosként látod magad. Ez az a bizonyos mentális függőség, amit az egynapos leszoktató program során kivesézünk mindenkinél, és egyszerűen átírjuk azokat.
Nem tudod elképzelni? Azt hiszed, hogy a cigiről csak akaraterővel lehet leszokni?
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!